Press CTRL-F to search for a name

Administration
Please contact us at 402-597-4800. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Schnoes Dan Chief Administrator
Klingemann Kaitlin Executive Administration Assistant


Brook Valley North
Please contact us at 402-597-4990. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Schmidt Julie Principal
Bagley Kelly Special Education Teacher
Beck Tina Special Education Teacher
Dempsay Danielle Special Education Teacher
Doran Dana Special Education Teacher
Giorgio Linsey Special Education Teacher
Kasperbauer Jaclyn Speech Language Pathologist
Klatt Kelsey Occupational Therapist
Miller Melissa Autism Consultant
Mitchell Cody School Counselor
Moses Ruth School Nurse
Murtha Kacie Special Education Teacher
Snide Joyce Special Education Teacher
Vezner Jeanne Administrative Assistant


Brook Valley South
Please contact us at 402-597-4985. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Earnhardt James Special Education Teacher
Hall Natasha School Counselor
Howry Susan Special Education Teacher
Kasperbauer Jaclyn Speech Language Pathologist
Klatt Kelsey Occupational Therapist
Kush Kathleen Special Education Teacher
Moses Ruth School Nurse
Neemann Jolene Administrative Assistant
Sookram Sheila Special Education Teacher


Buildings and Grounds
Please contact us at 402-597-4810. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Curtis Dave Building Supervisor
Aken Mike Maintenance
Alexander Jeff Maintenance
Di Mari Sebastiano Maintenance
Fedor Janelle Maintenance
Gurney Joel Maintenance
Hartley Joyce Custodian


Business Services Contacts

Accounts Payable: 402-597-4838

Accounts Receivable: 402-597-4818

Payroll: 402-597-4806

Human Resources: 402-597-4881

General questions: 402-597-4818


Business Services
Click an employee or to email.
Last Name First Name Title
Glenn Jan Director, Business Services
Fedde Dawn Accounting Assistant
Freitag Russ Financial Coordinator
Greco Tammy Bookkeeper - Accounts Payable
Hensley Michele Title 1 Coordinator
Vickers Carrie Ann Accounting Assistant
Wimmer Barb Bookkeeper - Payroll


Conference Center
Please contact us at 402-597-4880. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Kankovsky Leslie Event Coordinator
Davidson Barbara Hostess
Dennis Theodore Building Supervision
Kalk Kristen Receptionist
Revell Pam Building Supervision
Ticknor Edgar Host


Data & Networking
Please contact us at 402-597-4848. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Pulte William Director D & N
Doty Amber Operations Manager
Hansen Mark Systems and Network Manager
Uden Anna Development Manager
Arnold Tyler Web Technology Specialist
Barnett Anne Software Specialist
Bledsoe George Systems & Network Engineer
Blessner Stephen Web Technology Specialist
Brinkman Rachel Customer Support Specialist
Gunzelman Jim Programmer Analyst
Hamidi Roya Software Specialist
Haug Taylor Administrative Assistant
Jackson Ta'wanna Web Technology Specialist
Kibby Scott Web Technology Specialist
Mitchell Marc Programmer Analyst
Mueller Rex Systems & Network Engineer
Rudnicki Ben Technology Support Specialist
Vanek Jeremy Systems & Network Engineer
Zimmerman Janet Software Specialist


Driver Education
Please contact us at 402-597-4809. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
McGill John Director of Driver Education
Boe Gary Driver Education
Brinkman Rachel Customer Support Specialist
Buza Bill Driver Education
Ewer Jami Driver Education
Gerlecz Andrew Driver Education
Gosch Bob Driver Ed Driver
Heimann Joe Driver Education
Kile (Drivers ED) Jahn Driver Education
Lueders Layne Driver Education
Mahaney Dennis Driver Education
McGill Nate Driver Education
Pfeifer Pat Driver Education
Troxel Stan Driver Education


Gifford Farm
Please contact us at 402-597-4920. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Williams Nancy Director
Hartley Roxanne Animals on the Go, Special Events and Team Challenge Team Leader
Henderson Laura
Hill Lexie Outdoor Educator
Isaacs Shawn Planetarium and Media and Promotions Team Leader
Kazor Walt
Mays Martha ONC Program Team Leader
Pedersen Laura Lead Team Leader, Farm Team Leader, Summer Day Camp Team Leader
Povondra Katherine Outdoor Educator
Swanson Elaine
Taylor Kelly Office Asst. and Reservation Coordinator


Professional Learning
Please contact us at 402-597-4884. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
Blum Scott
Bredenkamp Aaron Educational Consultant
Carlson Kate Educational Consultant
Ferreyra Dawn Educational Consultant
Fiala Katie Instructional Coach
Foss Janet Educational Consultant
Gangwish Derek Educational Consultant
Harding Megan Educational Consultant
Holst Terri Media Science Assistant
Ingraham Jeff Educational Consultant
Jasnoch Marilou Assistant Director Professional Learning
Jensen Robbie Educational Consultant
Johnson Jennifer Administrative Assistant
Kerr Laurie Educational Consultant
Larson Adam Educational Consultant
McGinnis Allan Media Science Delivery
Qualman Christine Educational Consultant
Schraeder Debbie Educational Consultant
Schwanke Greg Educational Consultant
Smith Kathleen Instructional Tech Specialist
Zaback Erin Administrative Assistant
Zabrowski Sara Educational Consultant


Student Services
Please contact us at 402-597-4930. Click an employee to email.
Last Name First Name Title
LaBorde McKayla Director of Student Services
Kelberlau Allison Assistant Director of Student Services
Schmidt Julie Principal
Addison Katherine Services Coordinator
Andrews Teresa Speech Language Pathologist
Brummer Mike MRP-Activities Coordinator
Chamberlain Merry Noel Teacher of the Visually Impaired
Domsch Allison Services Coordinator
Gibilisco Colleen Services Coordinator
Goetzmann Diane Services Coordinator
Gunia Cheryl Vision Driver
Haggart Jennifer Coordinator-Early Learning Connection
Hanes Angela Services Coordinator
Harvey Amy Administrative Assistant
Johnson Julie Services Coordinator
Kavanaugh Ann Services Coordinator
Kelly Deb Speech Language Pathologist
McGill Teri Coordinator-Autism
McKinney Christine Services Coordinator
Pfeifer Mona Administrative Assistant
Phillips JoDell Coordinator-Services Coordination
Pullmann Amber Services Coordinator
Reiff Sara Services Coordinator
Rosas Brittany Services Coordinator
Schlater Emily Services Coordinator
Townsend Jill Audiologist
Vance Robyn Administrative Assistant
Veik Judy Special Education Teacher
Vogel Nicole Services Coordinator
Walls Deb Administrative Assistant
Watson Deborah Special Education Teacher
Winslow Jennifer Teacher of the Visually Impaired